HargeonAkane ResortHosenkaMagnoliaWschodni LasOshibanaOnibusCloverOakEraScaterCrocusArtailShirotsumeHakobeZoriPółnocne PustkowiaCalthaLuteaRuinyInne Tereny ZachodnieGalunaTenrouPozostałe KrajeMorza i Oceany
I've never seen a decent person among those who say they're going to save the world while forsaking the people around them. Those types of men are always so intoxicated by thier own hollow dreams that they call every little thing in front of them trivial.
FAIRY TAIL PATH MAGICIAN
Joya




 

Share
 

 Joya

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Finn


Finn


Liczba postów : 4279
Dołączył/a : 17/11/2012

Joya Empty
PisanieTemat: Joya   Joya EmptyPon Kwi 06 2015, 16:07

Joya Joya_zpsedwpgsyn
IMPERIUM JOYI
1. Informacje ogólne:
Joya to państwo położone w samym sercu kontynentu, na zachód od Fiore. Kraj ten leży w strefie klimatu umiarkowanego, zaś państwo utrzymuje się przede wszystkim z wydobycia surowców mineralnych i rolnictwa. Najwięcej miast znajduje się na wschodnim wybrzeżu, bądź w centrum państwa, a porty umiejscowione są zarówno na wschodzie, co i zachodzie Joyi. Stolica znajduje się w delcie rzeki Wołg, kilka kilometrów od brzegu.

  • Język: Joński - można śmiało przyrównać do rosyjskiego. Zarówno pisownie, jak i wymowę.
  • Stolica: Новоша́хтинск /Nawaszahtinsk/
  • Ustrój polityczny: самодержавие /samadjerżawije/
  • Głowa państwa: Car - Николай Александрович Романов /Nikolaj Aljeksandrowicz Romanav/
  • Powierzchnia: 325 tys. km^2
  • Ludność: Brak bieżących danych.
  • Jednostka monetarna: 1 klejnot = 10 piastrów; 1 Piastr = 100 Par; Piastr/Para
  • Religia dominująca: Сверхчело /swierchczeło/

2. Historia państwa:
900y - pierwsze informacje odnoszące się do terenów Joyi, według których na terenie gór znajduje się tak zwany kult Созвезд /Sazwjezd/, określany też mianem kultu dwunastu.
666y - rozpoczęcie walk pomiędzy członkami kultów o dominacje nad pozostałymi.
345y - zjednoczenie dwóch ostatnich plemion, które pozostały na placu boju oraz ustalenie wspólnej religii i nazwy plemienia - Ражод /Rażod/ na terenie wschodniej Joyi.
115y - ciągły rozrost terytorialny zjednoczonego klanu, który eliminuje, bądź zmusza do asymilacji pomniejsze frakcje. Dotarcie do zachodnich wybrzeży Joyi.
x13 - pojawienie się pierwszych, obcych osadników, którzy wraz z przybyciem sprowadzili nowe ideologie.
x69 - rozwój kulturalny na terenie Joyi oraz utworzenie pierwszej, formalnej monarchii, na której czele stanął Алёша Ражод /Aljosza Rażod/.
x99 - powstanie pierwszego Kościoła na terenie Joyi, rozpoczącie procesu ujednolicania wiary.
x150 - początek okresu prześladowań dla wyznawców Созвезд. Wydanie dekretu, czyniącego сверхчело /swierchczeło/ jedynym, słusznym wyznaniem na terenie państwa.
x212 - podpisanie pierwszego dekretu, który wiązał władzę kościelną i królewską. Powstanie prawa opieki - проверка /prawjerka/.
x275 - kolejne przywileje nadane duchownym, znaczny wzrost pozycji kościoła.
x329 - nadanie duchownym przywileju wpływu - поступление /pastupljenije/ - umożliwiającego władzy kościelnej ingerencje w wybór następcy tronu oraz odwoływanie decyzji monarchy.
x333 - początek wojny domowej, zwanej też wojną stuletnią, która za główny cel miała ograniczenie wpływów kościoła.
x433 - śmierć ostatniego monarchy Антона Ражод /Antona Rażod/, początek okresu bezkrólewia oraz anarchii w państwie.
x450 - na terenie północnej części państwa wybucha epidemia, która powoli rozprzestrzenia się wgłąb Joyi. Obumieranie roślinności oraz pustoszenie ów terenów.
21 październik x467 - kościół mianuje nowego monarchę - Шура Любов /Szura Ljubow/, przypisując pozycji króla rolę pośrednika między ludem, a bogiem, a zarazem czyniąc go istotom nadludzką. Przeniesienie stolicy do Вологда /Wałogda/. Początki samodzierżawia.
x531 - wybudowanie przybytku religijnego w Skifiji, uczynienie z ów miejsca siedziby władz kościelnych.
x599 - otworzenie kopalni Garist.
x654 - śmierć przedostatniego kapłana kultu Созвезд, przepowiednia upadku królestwa.
x695 - wydanie dekretu, zezwalającego na wolność religijną w Joyi, podkreślając dominację wyznania сверхчело
x733 - implozja drugiej stolicy. Вологда znika z powierzchni ziemi, a w jej miejscu pozostaje ogromny krater. Władzę przejmuje odłam rodziny - Романов.
x746 - przeniesienie stolicy do miejscowości Новоша́хтинск. Ukończenie budowy pałacu zimowego.
x750 - kolejne zniknięcia ekip badających krater w miejscu Wałogdy. Nazwanie pozostałości po mieście - Пустота.
x767 - pojawienie się mnicha z północy - Ілля́ Юрий /Illja Jurij/. Pierwsze wzmianki o teorii pustki, jako miejsca łączącego wymiary.
x770 - objęcie przez Illję pozycji najwyższego kapłana. Oficjalne nadanie praw dostojnika królewskiego i doradcy monarchy.
7 lipca x777 - zwany też Krwawym Wołgiem - z powodu swojego wieku poprzedni car umiera. Ciało jego pierworodnego zostaje odnalezione w pobliżu rzeki. Za oficjalną przyczynę śmierci podaje się wykrwawienie z powodu nadmiernych ran.
x778 - objęcie władzy przez aktualnego cara Nikolaja Aljeksandrowicza Romanova.


3. Ustrój polityczny:
Самодержавие /samadjerżawije/ - jak zapewne nazwa sama wskazuje, w Joyi mamy do czynienia z samodzierżawiem, znanym powszechnie jako absolutyzm carski. Ustrój ten stanowi jedną z form monarchii absolutnej, w której władza cara została ugruntowana nie tylko za pomocą polityki, czy prawa, ale też i przy użyciu religii, która dopatruje się w postawie monarchy pośrednika między Bogiem i społecznością wierzących. Sam zaś ustrój panuje w Joyi od ponad dwustu lat i większość obywateli wydaje się przywyknąć do owej władzy. Ponadto silną pozycje w państwie posiada także głowa kościoła jońskiego, która ma spory wpływ na decyzje podejmowane przez monarchę i stanowi jedyną siłę mogącą sprzeciwić się decyzjom cara.

4. Geografia:

  • Klimat: Znaczna część Joyi położona jest w zakresie klimatu umiarkowanego kontynentalnego, zaś zachodnia część państwa - morskiego. Najbardziej charakterystyczną cechę stanowi wzrastający z zachodu na wschód kontynentalizm termiczny. Minimalna temperatura potrafi sięgnąć nawet poniżej -40 stopni, zaś maksima osiągają do 40 stopni Celsjusza. Poza tym opady w tych stronach prawie nie występują, a jeśli mają miejsce, to głównie w ciepłym okresie roku. Mogą występować także suchowieje - wiatry przenoszące duże ilości pyłu.
  • Ważniejsze miasta:
    Новоша́хтинск /Nawaszahtinsk/ - stolica, a zarazem centrum życia całego kraju. Tutaj swoją siedzibę ma rodzina królewska, tutaj skupiają się wszelkie aktywności państwa, czy to gospodarcze, kulturalne, bądź nawet naukowe! To także tutaj swoje miejsce ma główna katedra Joyi! Poza tym miasto należy do tych, które odznaczają się sporą powierzchnią, jak i jeszcze większym rozwarstwieniem społecznym. Co więcej - leży w pobliżu zachodniego wybrzeża Joyi.

    Вязьма /Wjaźma/ - położone na zachodzie miasto, w którym znajduje się największy, a zarazem jedyny port Joyi. Druga co do wielkości metropolia, w której znajdują się liczne podziemne kanały, a główny przemysł stanowi handel morski oraz rybołówstwo, bądź pomniejsze faktorie rzemieślnicze.

    Андрусово /Andrusawo/ - pierwsza stolica państwa, a zarazem miasto, w którym znajduje się najstarszy uniwersytet oraz ambasada Fiore. Prawdopodobnie ta mieścina zasługuje na miano jednej z najbardziej zadbanych w kraju, jeśli nie estetycznej perełki i punktu... rozwoju artystycznego. To tutaj roi się od różnych galerii, czy muzeów.

    Ростов /Rastow/ - położone na północy państwa górskie miasteczko, które utrzymuje się przede wszystkim z wydobycia różnorodnych surowców. Dookoła miasta znajduje się ponad setka różnorodnych kopalni, zaś samo miasteczko wydaje się niewielkie względem stolicy.

    Ски́фия /Skifija/ - centrum religijne państwa. Ta niewielka mieścina niemalże w pełni stanowi ośrodek mieszkalny dla władzy religijnej i to właśnie tutaj znajduje się główna akademia kształcąca pod kątem wiedzy religijnej. Ponadto właśnie w tych stronach można napotkać mnogie ołtarze, czy relikwie osób świętych i bohaterów.

  • Ważniejsze ośrodki:
    Акерм /Akjerm/ - ciężko określić, czy te rozległe połacie terenu bardziej przypominają step, czy może prerię. Najprawdopodobniej zależy to od miejsca, w jakim się znajdują, gdyż cała okolica traci na bogactwie flory im bardziej na zachód się znajdujemy. Sam zaś Akjerm leży nieopodal centrum państwa i stanowi coś w rodzaju oczka w głowie wszelkich zielarzy Joyi.

    Волгь /Wołg/ - Największa, a zarazem jedyna większa rzeka w Joyi, która w pewnym sensie dzieli państwo na pół. Zaczyna się w północno-zachodniej części kraju, gdzie znajduje się jej źródło i przepływa przez całe państewko, aż do samej zatoki, przechodząc przez samiuśką stolicę! Poza tym z rzeką wiąże się wiele legend, które przez lata zakorzeniły się w wierzeniach Jończyków.

    Горы Кольцо /Gory Kalco/ - pasmo górskie okalające Joyę z każdej strony. Jedyne znane w nim obniżenia występują zarówno w północno-wschodniej części państwa w okolicy ujścia rzeki, co i w południowej części kraju, zezwalając na istnienie szlaków wiodących od Stelli po Dessertio. Najwyższe szczyty górskie znajdują się w zachodniej części pasma i osiągają wysokości nawet do 5000 metrów n.p.m.

    Чёрный Лас /Czornyj Las/ - Czarny Las zwany też przez wielu Jończyków - Sennym. Pomijając fakt, iż w lesie niemalże zawsze występuje dość gęsta mgła, która nasila się wraz z głębokością, to znajdują się tutaj głównie wynaturzone, obumarłe drzewa, które mimo wszystko... żyją? Tak przynajmniej twierdzą osoby, którym udało się opuścić ów miejsce.

    Красный Собор /Krasnyj Sabor/ - Główny ośrodek kultu religijnego, a zarazem największa katedra w państwie, która znajduje się w... stolicy. Poza tym, iż sama katedra mieni się głównie czerwoną barwą, to należy do stosunkowo kolorowych miejsc, a swoim wyglądem przypomina Cerkiew Wasyla. W jej wnętrzu znajduje się sporo malunków, ikon, czy też relikwiarzy.

    Зимний дворец /Zimnij dwarjec/ - Pałac zimowy, czy też raczej aktualna siedziba rodu królewskiego. To właśnie tutaj przez większość czasu przebywa rodzina królewska, jak i sam car i to w tym miejscu nie ciężko natknąć się na niejednego gwardzistę. Sama zaś placówka znajduje się stosunkowo blisko ujścia rzeki do zatoki. Wyglądem przypomina Ermitaż w Petersburgu.

    Пустота /Pustota/ - Wielki krater, który ma ponoć dobrych kilka kilometrów głębokości. Znajduje się w miejscu drugiej stolicy Joyi i to dokładnie w jej misjcu. Nikt nie zna powodów jego powstania, a wszelkie ekspedycje badawcze zaginęły bez śladu. Chodzą pogłoski, że sam krater nie ma dna, bądź łączy się on z zupełnie innym wymiarem.

    Шахта Горист /Szachta Garist/ - Kopalnia Garist. Największa ze wszystkich kopalni, która osiąga najwyższe wydobycie surowców mineralnych w Joyi. Ponadto wraz z kopalnią znajduje się tutaj obóz szkoleniowy dla... Kjeltsy, więc pracy z pewnością tutaj nie brakuje.

5. Fauna i flora:

Roślinność występująca w Joyi w dużym stopniu odpowiada tej, jaka ma miejsce na Ukrainie. Liczne stepy, czy też lasy, a także przeważająca część użytków rolnych, występujących dzięki żyznym glebom. Ponadto można dostrzec różnorodne bagna, czy torfowiska, jednak te występują głównie we wschodniej części kraju. Poza tym występują tutaj też liczne zioła i rośliny, które odnajdują zastosowanie od medycyny po... trucizny.

Жой/Joy - Żoj - stosunkowo rzadki kwiat, który występuje tylko w górskich terenach, a w dodatku w niewielkiej ilości. Ponoć obdarzony jest wyjątkową magiczną mocą, a poza tym większość osób w Joyi uznaje go za symbol wolności i niezależności.

Pomijając faunę typową dla całego kontynentu, istnieje kilka gatunków zwierząt, które zasługują na szczególną uwagę. Otóż:

Гусен /Gusjen/ - dla jednych ludzi jest to najzwyklejszy pasożyt, jednak odnajduje on zastosowanie w przemyśle włókienniczym! Przyjmuje on wielkości mniej więcej ludzkiej głowy, a dziennie potrafi pochłonąć kilka kilogramów różnych organizmów roślinnych. Co więcej - przetwarza je na białe włókna, które śmiało można przyrównać do znacznie wytrzymalszego jedwabiu. Jeśli jednak chodzi o aspekty fizyczne to pomijając same ciałko, które przypomina te gąsienicy, to wytwarza one liściasty kubraczek, który potrafi się samoistnie odtwarzać wraz z odpowiednim upływem czasu.

Соцветь /Soczwjeć/ - zwany też często psem stepowym, czy strażnikiem kwiatów. Najczęściej owe zwierzątko widuje się w terenach pełnych kwiatów, bądź różnorodnej roślinności. Pomijając jednak białe futerko z zielonawymi wstawkami, stworek zwykle nie przekracza 50 centymetrów w formie letniej/ciepłej, zaś w formie zimowej zdaje się hibernować, a przynajmniej w jakiś bliżej nieokreślony, magiczny sposób modyfikować, przez co zaczyna przypominać wianek, który nie przekracza wzrostem 20cm. Chodzą pogłoski, iż w środowisku kwiatowym w formie letniej stworek potrafi latać!

Кушков /Kuszkow/ - regionalna odmiana kozicy górskiej, a i jedno z bardziej pospolitych zwierzątek, które hodowane są w Joyi. Z tego też powodu zyskała miano Kozicy Jońskiej. Charakteryzuje się typowym, brązowym kolorem sierści, jak i liściastymi ozdobnikami wokół szyi i wzdłuż grzbietu. Poza tym rogi owego stworka uważane są za jeden z najwytrzymalszych materiałów, a i ich długość często świadczy o wieku kózki.

Епей /Epej/ - najprościej jest przyrównać owego stworka do krzyżówki kreta z jeżem, który potrafi utrzymać względnie wyprostowaną postawę. Mimo stosunkowo słabego wzroku, a i nie najlepszego słuchu, zwierzątko zdaje się dość silne, a przynajmniej wprawne w kopaniu, bo mawia się, iż potrafi się nawet przebić przez rzeczy twarde, jeśli nie twardsze od kamieni.

Япон /Japon/ - to zwierzątko? To roślinka? W pewnym sensie oba na raz! Przypomina mniej więcej jaszczurkę, której nieodłącznym elementem wyglądu jest kwiat na grzbiecie, który zmienia się cyklicznie wraz z porami roku. Najczęściej widuje się owego stworka na terenach stepowych, gdzie często maskuje się wśród traw, zaś głównym mechanizmem obronnym są odurzające pyłki wydzielane przez kwiatek.

Бенгаль /Bjengal/ - ni to pies, ni to lis, a może też jakiś krewniak wilka? Przeciętnemu Fiorańczykowi ciężko przyrównać jednolicie owe zwierzątko, jednak można przyjąć, iż większość parametrów porównywalna jest do mniejszego liska. Zarówno jeśli chodzi o organizm, co i zachowania. Poza tym na uwagę zasługuje fakt, iż owe zwierzątka występują w licznych odmianach! Patrz Eeveelucja

Кельтс /Kjelts/ - właściwie to bardziej zasługuje na miano bestii, jednak znajdują się fetyszyści dostrzegający w tym stworzonku... przyjaciela człowieka. Niektórzy nawet hodują owe istoty! Pomijając fakt, iż potrafią przebić się przez skały, a większość życia spędzają pod ziemią, warto wspomnieć o ich wyjątkowej wytrzymałości, która potrafi dorównać, jeśli nie przewyższyć niejednego tanka! Poza tym - są ślepe. Nie posiadają nawet oczu, acz ich słuch zdaje się być wyczulony na tyle, iż słyszą stawiane w pobliżu nich kroki. Co więcej - natrafiając na nieoswojonego ... pod ziemią można spokojnie odpuścić sobie walkę i skupić się na... paciorku, czy liczeniu na cud, iż pozostanie chociaż ciało.

Барё /Barjo/ - stworzenie, które zamieszkuje tereny górskie w pobliżu zbiorników wodnych. Kwas, którym pokryty jest jego pancerz, jak i ten, który wydziela - powoduje wyniszczanie skał i większości substancji skalnych. Poza tym posiada także pomniejsze głowy, ostre uzębienie, które przewyższa te u rekinów, czy ostre kolce z tyłu ciała, a i nikt ponoć nie zna jego prawdziwej długości. Szacuje się, iż istnieje tylko 5 przedstawicieli ów - zagrożonego wyginięciem gatunku, jednak sam rozsądek nakazuje brak ingerencji w sprawy ów monstrum.


6. Demografia:

  • Mniejszości narodowe: W głównej mierze znajdują się w stolicy państwa oraz mieścinie Андрусово, jednak nie są to na tyle znaczące liczby, by uwzględniać ilu mieszkańców obcych państw aktualnie przebywa w Joyi. Mimo to największy odsetek stanowią Fiorańczycy oraz Icebergczycy.
  • Religie: Сверхчело - jest jońskim odpowiednikiem fiorańskiego Kultu Sukue. Większość rzeczy jest podobna, jednak głównie różnią się tutaj pojęcia w nazewnictwie, które stosowane jest wymiennie, bądź polega na przełożeniu na joński (cyrylicę).

    Poza tym istnieje również umowna tolerancja religijna, jednak inne wyznania występują w stosunkowo nielicznych ilościach i mało która religia posiada swoje własne miejsca kultu. Z ważniejszych wypada wspomnieć o kulcie Созвезд /Sazwjezd/ nazywanym też kultem dwunastu, bądź kultem gwiazd, jednak informacje o nim są zatajane przez władze. Wiadomo natomiast, iż świątynie ów politeistycznego wyznania znajdują się gdzieś wysoko w górach.

7. Gospodarka:
W Joyi występuje ponad 100 rodzajów kopalin użytecznych, dotychczas odkryto 10 tys. złóż. Zasoby naturalne dzielone są na trzy grupy: zasoby paliwowe (energetyczne), rud metali i niemetaliczne. Na terytorium państwa skoncentrowane są wielkie zasoby rud manganowych i żelaza, uranu, węgla koksującego, siarki rodzimej, soli kamiennej i potasowej, surowców do produkcji cementu. Jońskie zasoby mineralno-surowcowe są jednymi z najlepszych jakościowo zasobów na świecie. Poza tym Joya znana jest jako rolniczy i surowcowy spichlerz, czy też region eksploatacji surowców mineralnych, zasobnych gleb i atrakcyjnych zasobów rekreacyjnych, bądź rezerwuar taniej siły roboczej i chłonny rynek zbytu wielu produktów wytwarzanych w różnych częściach kontynentu. Pomijając wspomniane do tej pory fakty, władze państwa nastawione są raczej na eksport, aniżeli na import, a w samym kraju z przemysłów dominują: paliwowo-energetyczny, metalurgiczny oraz zbrojeniowy.

8. Kultura:

  • Język:
    Иониский /jońskij/ - Język joński przypomina w sporym stopniu rosyjski wraz z zachowaniem jego alfabetu. Tak więc w przypadku Joyi mamy do czynienia z wszelkimi zasadami związanymi z pisownią, czy gramatyką języka rosyjskiego. Prawdopodobnie zrozumienie się wzajemnie z fiorańczykami nie stanowi większego problemu, gdyż większość słów przypomina w sporym stopniu te podstawowe.

  • Kuchnia:
    Mówi się, że dusza narodu spoczywa w obyczajach, czy jego kuchni. Podobnie ma się rzecz w przypadku Joyi, bowiem kuchnia składa się tutaj z sytych, tłustych, acz całkiem smacznych potraw. Jończycy mają zwyczaj ucztowania przy stole wraz z najbliższą rodziną, a do podstawowych produktów wykorzystywanych w celu przyrządzenia posiłku możemy przypisać - mąki, kasze, warzywa, drób, wołowinę, wieprzowinę, dziczyznę, kaczki, kuropatwy, zające, sarninę, czy nawet i bażanty. Popularniejszymi potrawami są strogonow i rassolnik - zupa ogórkowa, czy kulebiak. Poza tym warto wspomnieć też o blinach, które posiadają różnorodne dodatki - od śledzi, przez łososie, aż po sam kawior. Do tego wszystkiego desery uzupełniają drożdżówki z serem, kulicz, czy pieczone jabłka.

  • Święta:
    7 stycznia - Рождество /Rażdjestwo/ - Boże Narodzenie
    Drugi weekend marca - Зимний пикник /Zimnij Piknik/ - Wielki Festyn Joyi, powitanie wiosny.
    1 maj - Работ /Rabot/ - Święto Pracy
    30 lipca - Вознесение /Waznjesjenije/ - Święto Kościelne
    21 październik - Цариз /Cariz/ - Ogólnopaństwowe Święto Władzy
Powrót do góry Go down
https://ftpm.forumpolish.com/t366-depozyt-finniana-jerome https://ftpm.forumpolish.com/t350-finnian-jerome https://ftpm.forumpolish.com/t432-o-wszystkim-i-o-niczym-co-sie-finniego-tyczy#4423
 
Joya
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Pozwolenia na tym forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
 :: 
Off-top
 :: Archiwum :: ARCHIWUM ŚWIATA :: Prolog :: Encyklopedia :: Państwa
-




Reklama
Poniżej znajdują się buttony for, z którymi obecnie prowadzimy wymianę. W celu nawiązania współpracy zachęca się do odwiedzenia pierw tematu z regulaminem wedle którego wymiany prowadzimy, a następnie do zgłoszenia się w tym temacie. Nasze buttony oraz bannery znajdują się zaś w tym miejscu.
BlackButlerVampire KnightSnMHogwartDreamDragonstKról LewDeathly Hallowswww.zmiennoksztaltni.wxv.plRainbow RPGEclipseRe:Startover-undertaleBleach OtherWorldThe Original DiariesFort Florence
Layout autorstwa Frederici.
Forum czerpie z mangi "Fairy Tail" autorstwa Hiro Mashimy oraz kreatywności użytkowników. Wszystkie materiały umieszczone na forum stają się automatycznie własnością jego jak i autorów. Dla poszanowania Naszej pracy uprasza się o nie kopiowanie treści postów oraz kodów bez uprzedniej zgody właścicieli.