Liczba postów : 5599
Dołączył/a : 10/05/2013
| Temat: Dessertio Sob Sty 24 2015, 12:04 | |
| 1. Informacje ogólne:Dessertio [Wym. Dezertio], duże państwo położone w południowej części Earthlandu. Graniczy z Joyą od północy, Minstrelem od zachodu oraz Bellum od wschodu. Od Sin oddziela Dessertio morze. Jest to kraj pustynny, sama jego nazwa w Dialekcie Deryjskim znaczy "Pustynia". Jest to dość bogate państwo, acz jego polityka zazwyczaj nie wykracza poza ich własne tereny. Samodzielne wędrowanie przez Dessertio jest niebezpieczne... zarówno przez pogodę, ale także przez to, że łatwo się odwodnić, a oazy nie są gęsto rozsiane. Do tego dochodzi masa przeróżnych stworów, które tylko czekają na tak wyczerpanego wędrowca.
- Język: Wspólna mowa, Dialekt Deryjski
- Stolica: Kh'oglun
- Ustrój polityczny: Monarchia absolutna
- Głowa państwa: Ptolemeusz III Błyskotliwy (tytularnie: Faraon)
- Powierzchnia: 492.800km^2
- Ludność: 5 milionów
- Jednostka monetarna: Brązowe, srebrne i złote Deany. 100 brązowych Deanów daje jednego srebrnego Deana, zaś 10 srebrnych Deanów, 1 złotego Deana. Kurs w porównaniu do waluty Fiore: 1 złoty Dean = 3.000
- Religia dominująca: Astrogratum
2. Historia państwa:około 1000y - pierwsze wzmianki o grupach koczowników mieszkających na pustyni, utrzymujących się głównie z transportu dóbr przez pustynię 873y - założenie Kh'oglun, osiedlenie się w mieście kilku większych klanów, które automatycznie zyskały wyższy status społeczny. Lider najpotężniejszego z nich zostaje oficjalnie władcą, tytułującym się Faraonem. 698y - tytuł Faraona zaczyna prawnie przechodzić tylko na potomka poprzedniego Faraona 384y - umiera Pietiagoras, tron dziedziczy jego córka, Serpensis 384y-326y - powstanie podwalin dwóch kolejnych miast Dessertio. W wyniku licznych wojen i polowań na niewolników, jej władza budzi obawę także i za granicami. Pomniejsze ludy beduinów i plemiona koczownicze uznają jej zwierzchnictwo 326y - Serpensis umiera, pośmiertnie zyskując tytuł "Krwawa" 149y - odkrycie metody tworzenia lacrym oraz źródła odpowiednich materiałów x213 - władzę uzyskuje Rubea, druga i dotychczas ostatnia Faraon-kobieta x213-x237 - zawiązanie pokojowych stosunków z innymi krajami, produkcja lacrym przynosi ogromne dochody do skarbca x237 - umiera Rubea x657 - nieudana próba założenia kolejnego miasta kończy się klęską z powodu leża Krayta x781 - Khalaman zostaje jednym z największych miast rozrywkowych kontynentu, tytuł Faraona zostaje uznany tytułem tradycyjnym dla władców Dessertio i choć często używany jest na dworze władcy, często da się spotkać zamienniki takie jak "pan, król, cesarz, władca". Spowodowane jest to przez Ptolemeusza III 3. Ustrój polityczny:Monarchia absolutna, panująca w Dessertio, charakteryzuje się tym... że co władca to obyczaj. Swego czasu popularne było to, że dane prawo panowało tylko przez okres życia jednego Faraona, gdyż jego następca je usuwał. Wieki temu często dochodziło do zatruć, dlatego, mimo iż monarcha posiada władzę absolutną, od kilkunastu pokoleń każdy monarcha wyuczony jest silnego ugruntowywania swojej pozycji, co usuwa jego opozycji możliwości działania. Tytuł Faraona przechodzi na pierwszego męskiego potomka. W przypadku posiadania tylko i wyłącznie kobiecego dziedzica, takowa osoba musi znaleźć sobie najpierw sprzymierzeńca wśród wysoko postawionych obywateli kraju lub sprzymierzyć się nawet i z całym klanem. Serpentia swojego sprzymierzeńca, po dojściu do władzy otruła, w ten sposób stając się praktycznie niezależną, Rubea z kolei zwyczajnie przekupiła swoje "wsparcie". Poza tym, że władza posiada całkowitą władzę, to jednak wszystkie miasta (poza stolicą) posiadają dość wysoką autonomię i zarządzane są przez tamtejsze klany/rządzący klan i to oni odpowiadają przed Faraonem. Tak samo beduini i plemiona koczownicze. Gdy Faraon wzywa, muszą odpowiedzieć. Z reguły, nieposłuszeństwo karane jest śmiercią. Poza samym władcą, ogromną władzę posiadają także i kapłani, ogólnie szanowani przez większość społeczeństwa. 4. Geografia:
- Klimat: Sucho i gorąco... to są dwa słowa, które idealnie opisują dni w Dessertio. Z kolei noce... cóż... Sucho i zimno. Ot, taka skrajność, jak to na pustyni. Za dnia nie ma problemów by temperatura osiągnęła 30*C, że nie wspomni się o temperaturach pokroju 40, czy 50*C. Dobrze rozwinięta technologia lacrym chłodzących pomaga przetrwać mieszkańcom te paskudne pogody. Gorzej z karawanami, choć podobne metody są przez nie wykorzystywane. W nocy z kolei... cóż, temperatura sięga od 10*C do 0*C, choć niekiedy zdarzają się też mniejsze. Podobnie, dobrze rozwinięta technologia grzewczych pozwala przetrwać i miastom, i karawanom. Rzadko pada, a jak już, to deszcz niezwykle szybko wyparowuje/wsiąka w piaski pustyni. Najgorszym zjawiskiem są tu burze piaskowe, które potrafią wyniszczyć karawany jak i obozowiska, naruszając także i oazy. Nie szczędzą nawet i miast, potrafiąc przykryć wszystko kilkumetrową warstwą piachu. Szczęśliwie, oazy są po każdej burzy kontrolowane i oczyszczane, gdyż ich obecność na pustyni gwarantuje przeżycie wielu karawanom.
- Ważniejsze miasta i ośrodki:
Kh'oglun - Stolica Dessertio, ulokowana na cyplu kraju, wychodzącym w morze. Tu znajduje się tak zwany "Złoty Pałac", w którym mieszka Faraon. Domy zbudowane są z piaskowca, w oknach nie ma szyb, jedynie drewniane okiennice. Ludność chodzi na boso, w białych togach i z masą ozdób z kolorowych kamyków czy metali. Zamek znajduje się w centrum, od niego odchodzą cztery główne drogi, po skosie, tworząc cztery równe "Kawałki" w kształcie trójkątów, w których to tłoczą się ludzie. Ćwiartka północna i południowa jest dla zwykłych obywateli, we wschodniej mieszkają kapłani a w zachodniej znajduje się cech rzemieślniczy.
Minasz Akhlun - Jedyne z miast Dessertio znajdujące się na jałowej, wschodniej części pustyni. Otoczone gęsto rosnącymi kaktusami, nazywane jest miastem umarłych, bo w tamtym klimacie prawie nikt nie może wytrzymać. Domy zbudowane są z piaskowca, są jednak dużo ciemniejsze od swoich pobratymców ze stolicy i rozsiane po kawałku terenu bez żadnego ładu architektonicznego. Na jednym z końców miasta znajduje się świątynia z marmuru, gdzie czci się Boga umarłych a w podziemiach świątyni składa ciała faraonów.
Khalaman - Zwane też miastem handlu, rozrywki i wszystkiego, co zakazane. Znajduje się w linii prostej 160km od stolicy, bliżej stolicy z Minstrelem i Joyą, otoczone gorącymi piaskami pustyni, jedyne, w którym niektóre budynki zbudowane są z metalu, chłodzone magicznymi lacrymami, klimatem przypomina w miarę normalne miasto Fiore. Można to nazwać dużo dostojniejszym i dochodowym Akane resort. Na gości czekają liczne atrakcje i wygody. Pięcio-gwiazdkowe hotele, nowoczesne baseny i kasyna.
- Ważne miejsca: Kopalnie, miejsca kultu etc.
Kopalnia Astgrah - obecnie największa kopalnia w Dessertio, a na świecie zdecydowanie najgłębsza. Dzięki specyficznemu klimatowi i systemowi lacrym ciągnie się na 5 kilometrów wgłąb ziemi i dostarcza 90% surowców, potrzebnych do produkcji wszelakich lacrym... czy to do potrzeb wewnętrznych kraju, czy też na eksport. Pracują tu w większości niewolnicy. Do tego posiada własną fabrykę, dzięki której większość surowców jest bezpośrednio w niej obrabiana. Nadmiar surowców wysyłany jest do innych ośrodków rozlokowanych w całym kraju. Jej lokacja jest ściśle tajna. Większość skierowanych tam niewolników albo nigdy nie wraca, albo mają usuwaną pamięć.
Kamieniołom Orthnaz - główny dostarczyciel piaskowca, z którego wybudowana jest większa część zabudowań kraju. Ulokowana w centralnej części Dessertio, niedaleko nagromadzenia kilku oaz posiada stałe dostawy pitnej wody, przez co normalnie da się tam funkcjonować. Pracujący tam robotnicy tworzą nieoficjalne "czwarte miasto" Dessertio, które może funkcjonować głównie właśnie dzięki tym dostawom.
5. Fauna i flora:Sezra - niezwykle rzadki gatunek kwiatu rosnącego na pustyni, najczęściej tam, gdzie znajdowały się uschnięte i rozkładające się zwłokach istot bądź kaktusów. Jest to jasny, błękitny kwiat z zielonym środkiem. Wykorzystywany do produkcji kadzideł, zapalanych podczas ceremonii koronacji następnego Faraona. Zassam - mech, rosnący gęsto w oazach u podnóży palm. Przechowuje wilgoć bardzo dobrze niezależnie od temperatury otoczenia, przez co często jest stosowany jako rezerwowy środek chłodzący i zapasy wody dla karawan. Częsty pokarm dla wielbłądów. Krayt - ogromny pustynny gad, przeciętne okazy mają długość jakichś 10 metrów, większe nawet 20. Jednak, da się spotkać także i 50metrowe Krayty. W x657 próbowano stworzyć miasto w pobliżu leża Krayta, którego długość szacowano na jakieś 100 metrów. Z racji naruszenia jego terenu, zabił większość tamtejszych osadników. Od tamtego momentu, jest to zakazana część pustyni. Krayty charakteryzują się długowiecznością oraz silnym instynktem terytorialnym. Istnieje teoria, że całe Dessertio jest podzielone na tereny różnych przedstawicieli tego gatunku, które pozostają w hibernacji tak długo, póki ktoś nie zbliży się zanadto do ich leża. Są mięsożerne, jednak zaraz po tym, jak się najedzą kładą się spać na długie lata. Mają silnie wykształcony zmysł zagrożenia, przez co nie da się ich zaskoczyć, a na dodatek, jak na swój rozmiar, są niezwykle zwinne i szybkie. A do tego silne. W ich żołądkach części piasku, które dostają się do ich paszcz podczas hibernacji/żerowania ubijane są w Perłę Krayta, jeden z najrzadszych i najcenniejszym surowców na świecie. Szacuje się, że na kontynencie oryginalnych Perł Krayta jest tylko około 100. Najczęściej ich skóra pokryta jest łuskami w kilku kolorach: czarnym, brązowym, piaskowym. Inne barwy są niespotykane. Sh'kraz - zwany też "rekinem pustyni". Są to istoty, naturalnie przystosowane do grzebania się w piasku i szybkim przemieszczania się pod nim. Na nim, są to stosunkowo powolne stworzenia, których jedynym atutem jest mocna siła ścisku szczęk i łuski utrudniające ich zabicie. Ale za to pod piaskiem... są prawdziwymi potworami. Potrafią wyczuwać drgania na piasku z odległości 100 metrów i nie boją się zaatakować grupy ludzi. Są mięsożerne, ale ponieważ do oddychania potrzebują tlenu, pobierają go przez skórę na tzw. płetwie grzbietowej, przez co też ich tytuł "rekinów pustyni", gdyż to umożliwia dostrzeżenie ich. Są to istoty czworonożne o piaskowym odcieniu łusek z czarnymi elementami. 6. Demografia:
- Mniejszości narodowe: Zdecydowaną większością mniejszości narodowych stanowią w Dessertio niewolnicy z różnych wojen lub przestępcy pochodzący praktycznie z całego kontynentu, którym zachciało się łamać prawo w tym pustynnym kraju. Zwyczajnie Dessertio ze swoim klimatem nie kusi wielu osób by w nim zamieszkało. Wyjątek stanowi Khalaman, gdzie osiedliło się wielu zagranicznych biznesmenów, rozwijających w tym ośrodku rozrywki własne biznesy lub inwestujących pieniądze na rozbudowę tamtejszych hoteli i kasyn, w zamian za część profitów.
- Religie: Astrogratum jest religią, która wielki nacisk kładzie na gwiazdy i szeroko pojętą astronomię. Wielu bogów podobno mieszka pomiędzy gwiazdami, niekiedy nawet spotyka się teorie, że gwiazdozbiory są szlakami ich przechadzek lub wspomnieniami ich wydarzeń. Dlatego też spotyka się tu masę innych gwiazdozbiorów. Kiedyś wielu Faraonów było traktowanych jako boscy potomkowie, po śmierci sami stający się bogami. Od wielu wieków jest to niepraktykowane, acz wciąż uważa się, że władcy Dessertio pochodzą od bóstw. Wartym zaznaczenia jest to, że niektórzy wierzą albo w wiele różnych bóstw, albo w jednego, od którego rzekomo mają tamci pochodzić. Innych religii jest niewiele, choć nie ma zakazu ich kultywowania. Takim miejscem jest właśnie między innymi Khalaman, gdzie można spotkać wielu zagranicznych gości, choć nie mają oni tam jakiejś swojej świątyni.
7. Gospodarka:Dessertio utrzymuje się głównie z handlu lacrymami, które dostarcza niemalże 85% dochodów tego pustynnego kraju. Poza tym... najbardziej charakterystyczną hodowlą tego kraju są... kozy. Tak tak, wiele pomniejszych plemion koczowniczych porzuciło swój wędrowny tryb i osiedliło się w okolicy oaz, rozpoczynając tam hodowlę kóz, które dostarczają im i futra, i mleka, a także i sera po odpowiedniej obróbce, przez co w wielu miejscach na pustyni da się spotkać takie miejsca, które przypominają niewielką osadę złożoną z kilku umocnionych piaskowcem i drewnem namiotów. 8. Kultura:
- Język: Głównym językiem stosowanym w Dezertio jest tak zwana „Wspólna mowa”, archaiczny język którym posługują się wszyscy mieszkańcy Earthlandu. Niemniej jednak większość Desertian, zna też narodowy język „Dialekt Deryjski”, który stawia silny nacisk na wymawianie liter s i z, przez co nawet we wspólnej mowie, rozmowy z Desertianami są dość ciężkie, we względu na przeciągane i twardo wymawiane s i z, co czasem uniemożliwia zrozumienie.
- Ubiór: Dessertianie ubierają się skromnie... jeśli przez skromność definiuje się niewielką ilość odzienia na sobie. Większość mężczyzn nosi albo tuniki, albo zwykłe krótkie spodenki lub przewiązki przez pas, z kolei kobiety albo zwiewne suknie, albo dwuczęściowe stroje, ledwo zasłaniające piersi i trochę więcej okalające uda, albo większe pod względem powierzchni, ale za to... praktycznie przezroczyste.
- Dessertianie: Sami rdzenni obywatele tego państwa mają odcień skóry ciemniejszy od przeciętnego przedstawiciela rasy ludzkiej, graniczący od delikatnej opalenizny, po mocny brąz, niemalże zachodzący w skrajnych wypadkach w delikatną czerń. Do tego podczas organizowanych przez nich przyjęć niczym dziwnym są tamtejsze orgie, z reguły odbywające się w specjalnych miejscach, oddzielonych od reszty czerwoną kotarą. I choć kulturalnie starają się nie "hałasować", to czasami nie zawsze to wychodzi. Obchodzone są u nich święta: w dniu narodzin władcy, w dniu jego koronacji oraz święto pustyni, na której żyją.
- Kuchnia: Dessertio charakteryzuje się przede wszystkim kuchnią opartą na serze, mleku i kozim mięsie, a także wszystkim, co może ta poczciwa istotka wyprodukować lub dopomóc w produkcji. Oczywiście, wszelakie daktyle i figi oraz wszelakie owoce tamtejszych drzew także są obecne. Do tego dochodzą wszelakie składniki importowane zza granicy. Dania podawane są na wielkich tacach, często ułożonych w rozmaity sposób. Na ucztach królują potrawy, które podawane są w niewielkich porcjach, praktycznie mogących zostać zjedzonymi na raz. A to trochę owocu, a to kawałek mięsa, a to łyk wina.
- Święta:
9 stycznia - Święto Pustyni 24 marca - Święto Narodzin Faraona 18 września - Święto Koronacji Faraona
|
|